KÜBİK Yapı Tekstil Tasarım Dekorasyon


Go to content

Geçmişten bugüne


Refet Bozkurt


1920 yılında doğan dedem Refet Bozkurt, 1942 yılında Dolapdere Mobilyacılar Çarşısı'nda
Uğur Mobilya Dekorasyon adındaki atölyesini kurar. Marangozluk işinde ustaların gerçekten "usta" olduğu bu dönemlerde, ahşaba ruh katan zanaatkâr "Rıfat Usta" adıyla işini aşkla yapan birçok Ermeni ve Rum sanatkârın yanında yerini alır.
Titizliği, detaycılığı ve yaptığı işlerdeki dikkatiyle kısa zamanda mobilya ve ahşap işçiliğinde aranan bir kişi haline gelen dedem Refet Bozkurt'un, o dönemlerde atölyesinin kapısının önünde kuyruklar oluştuğu ve fakat iş yoğunluğundan ötürü bir çok müşterisini geri çevirmek zorunda kaldığı, mesleğin eskileri ve kendisinin yetiştirdiği günümüzün ahşap ustaları tarafından bugün dahi anlatılmaktadır.

Ata Bozkurt

1946 yılında doğan Ata Bozkurt, babasının atölyesinde eskilerin tabiriyle "talaşı tozu yutarak" yetişir. Küçük yaşlarda hayali babası gibi mobilya ustası olmak ve marangozluk yapmak olan babam, ailesinden "önce okulunu bitir, sonra istediğin mesleği yap" telkiniyle karşılaşır.

O yıllarda kendi mesleğindeki en yetkin üniversitede, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) resim, heykel, seramik sanatçılarıyla beraber eğitim alma ayrıcalığını yaşayan Ata Bozkurt, 5 senelik mimarlık eğitimini tamamlayarak "yüksek mimar" ünvanı ile mesleki hayatına adımını atar. Serbest müteahhitlik yaptığı zamanlarda ortaya koyduğu işlerde, mimari teknik ile Akademi'nin kendisine kazandırdığı sanatsal bakış açısını birleştiren babam, bu niteliği ile kısa sürede ismi bilinen bir mimar olur. Ata Bozkurt, özellikle fabrika, mağaza, banka, işyerleri ve nitelikli konut inşaat ve projeleri konusunda uzun yıllara dayalı bir tecrübeye ve birikime sahiptir.

Gökçe Bozkurt

1975 yılında dünyaya gelmemle birlikte çocukluğuma dair hatırlayabildiğim en eski anılar arasında, babamın
rapido kalemiyle sürekli olarak aydınger çalışmaları yapması ve bu çalışmalar sırasında en ufak hatada bile jiletle ince kazımalar yaparak geç saatlere dek büyük bir titizlikle çalışması gelmektedir. O yaşlarda, bana oyuncak gibi gelen bina maketleri yapan babamı hayranlıkla izlediğimi hatırlıyorum. İlkokul dönemlerimde her yaz bana verilen 1 balya otobüs biletiyle gittiğim dedemin atölyesinde bulunduğum süre içerisinde, ahşapların ızgaralarda kurutulmasına, masif mobilyanın hangi emeklerle yapıldığına tanık olur, küçük çırak olarak ona yardım etmeye çalışırdım.

Babadan oğula aktarılan tüm bu geçmişe rağmen, bana "
mimar olmak ister misin?" diye soranlara, "yaratmak güzel olsa da, babam gibi saatlerce proje çizme sabrını göstermenin zor olduğu" cevabını verirdim. Saint Benoit Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1994 yılında İnşaat Mühendisliğini kazanmamla, yaratıcılığın bir başka yansıması olan "inşa etme" mesleğine atılarak, dededen toruna geçen bir mirası sürdürmüş oldum.

Henüz 1.sınıf öğrencisiyken Koçbank'ın Gebze, Pendik, İzmit, Bahariye şubelerinin projelerini bilgisayarda çizerek ilk adımlarını atmış olduğum mesleğimde, bilgisayar destekli tasarımda bir adım öne çıkmak için Marmara Üniversitesi'nde "Autocad R.14 (2D+3D)" kurslarına katılarak sertifika aldım. Bunun yanı sıra, İstanbul Mimarlar Odası'nca verilen 3dMAX Programının eğitimini alarak, 3dMAX Uluslararası Sertifikası almaya hak kazandım.

Kübik Yapi,Tekstil, Tasarim, Dekorasyon

2001 yılında üçüncü kuşak olarak şahsım tarafından kurulan Kübik Yapı Tekstil Tasarım Dekorasyon Şirketimiz, İstanbul Tekstilkent'te bulunan ofisimizde müşterilerimize hizmet vermektedir. Uzun yıllar boyunca ailemizle çalışan deneyimli ve bilgili taşeronlarımızla beraber birçok mimari proje, müteahhitlik işleri, tasarım, dekorasyon ve mobilyacılık işlerini başarıyla gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Kurulduğu günden bu yana özellikle banka şubeleri inşaatları, tadilat ve dekorasyonları ile ismini güzel bir seviyeye yükseltmiş olan Kübik Yapı, inşaat, mimarlık, tasarım, mobilya ve dekorasyon alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Ana Sayfa | Geçmişten bugüne | Referanslarımız | Kataloğumuz | Linkler | İletişim | Site Map


Back to content | Back to main menu